Sürmene Sahiline Ölü Yunus Vurdu

Sürmene ilçesi Balıkçılar köyünde, kumsalda hareketsiz bir yunus fark edenler, durumu Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü’ne bildirdi. Olay yerine gelen ekipler, yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki yunusun ölmüş olduğunu tespit etti. Yunusun vücudunda kesici ya da delici alet izlerine rastlanmadı ve cesedi sahilden kaldırıldı.

Kalkan avcılığında kullanılan ağların geniş gözenekli olması nedeniyle yunusların bu ağlara takılarak öldüğünü belirten Balıklı Köyü Balıkçı Kooperatifi Başkanı Ali Kemal Kalyoncu, “Muhtemelen kalkan balığı avı için kullanılan ağlara takılan yunuslar, hayatını kaybediyor ve denize geri atılıyor. Bu dönemde kalkan balığı avı yoğun olduğu için kullanılan ağlar geniş gözenekli. Yunuslar bu ağlara dolandığında kurtulamıyor ve sonuç olarak ölüyor. Balıkçılar, ağlarını çektiğinde yunusun öldüğünü görünce, ne yazık ki, denize geri bırakıyorlar” dedi.

Balıkçı Soner Karabacak da, “Yunusların ölüm sebebi doğal olabilir, ancak kalkan avcılığı bu dönemlerde başladığı için, kalkan ağlarına takılan yunuslar boğularak hayatını kaybediyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x